wtorek, 30 marca 2010

postheadericon Test butów: PUMA Concinnity 4

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem na internetowej stronie PUMA ten model buta pomyślałem, że warto by było pomyśleć nad zakupem tego modelu butów, szczególnie, że szukałem lekkiego buta treningowego do mocniejszego biegania. Jako Puma Running Ekspert otrzymałem ten model do testów i pierwsza myśl, jaka padła po otworzeniu pudełka to… „czyżby startówka?” Doskonale złożyło się, że miałem kilka dni wolnego w pracy, które przeznaczyłem na mocniejsze bieganie, więc mogłem z czystym sumieniem pobiegać sporo kilometrów w PUMA Complete Concinnity 4.
Buty przeze mnie testowane są w wściekle pomarańczowym kolorze, co sprawia, że od razu rzucają się w oczy i przyciągają uwagę. Są naprawdę lekkie, wg danych producenta 311 gram, i po założeniu na stopę wiadomo, że na najbliższym treningu zapowiada się iście szybkie bieganie. But jest solidnie uszyty i posiada wiele systemów sprawiających, że bieganie staje się komfortowe i przyjemne. Całość pokryta jest pewnego rodzaju siatką w technologii AirMesh z dużymi oczkami, co poprawia wytrzymałość buta zmniejszając jego podatność na przetarcia. Na bucie znajduje się wiele odblaskowych elementów, które są szczególnie ważne podczas wieczornych treningów bieganych po miejskich ulicach. Bul doskonale trzyma się stopy a solidnie sznurowanie zapobiega zbędnym ruchom stopy na boki. W podeszwie producent ukrył kilka doskonale sprawdzających się w bieganiu po twardej nawierzchni systemów. Pierwszy z nich to doskonale znany Id-cell,  czyli system wspomagający amortyzacje stopy. Znajduje się on zarówno w śródstopiu jak i w pięcie buta, co pomimo lekkiej struktury buta powoduje, że but jest dynamiczny dobrze zamortyzowany. Specjalna mieszanka gumy zastosowana w podeszwie o nazwie EverRide pomaga w szybkiej zmianie kierunku biegu, hamowaniu, czy przyspieszaniu powodując, że nagła i wymuszona zmiana toru biegu podczas treningu nie stanowi dla biegacza żadnego problemu. 
 
Wiadomo, że podczas biegania po twardej nawierzchni, szczególnie po asfalcie, betonie czy polbruku podeszwy buta szybciej się ścierają. Tu firma PUMA zastosowała specjalna technologię EverTrack, która sprawia, że części podeszwy najbardziej narażonej na ścieranie są wzmocnione, nie tracąc przy tym swoich amortyzujących właściwości. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowana tu specjalna wstawka ArchTec zapewniająca stabilność i wzmocnienie środkowej części podeszwy podczas biegu, a jednocześnie odpowiednią zdolność do skręcania i naturalnych ruchów stopy.

To tyle o technologii, a jak ma się to wszystko w przełożeniu na praktykę i realia treningowe? PUMA Complete Concinnity 4 założyłem pierwszy raz na mocne WB2, czyli popularny ciągły. Wrażenie było naprawdę bardzo pozytywne. Trening biegałem na szosie, na wahadle, cały czas bacząc na przejeżdżające z naprzeciwka samochody. But sprawdził się idealnie. Spokojnie, bez żadnego problemu mogłem kontrolować tor biegu, hamować czy przyspieszać. Tak samo z amortyzacją. Podczas mocnych treningów bieganych na twardej nawierzchni nie było żadnego problemu z amortyzacją. PUMA Complete Concinnity 4 sprawdzały się idealnie. Dobra amortyzacja w śródstopiu, na pięcie sprawiała, że pomimo dużej objętości treningowej nie mogłem uskarżać się na bóle Ściegien, czy dyskomfort w śródstopiu, jak w przypadku innych butów treningowo startowych. PUMA Complete Concinnity 4 doskonale nadają się zarówno do szybkich i mocnych treningów, jak i do startów. Doskonale nadają się do biegania dynamicznych tempówek, jak i do długich, mocnych treningów, gdzie ważna jest prędkość i dynamika. Biegacze docenią w nich lekkość, dobrą amortyzację oraz doskonałe trzymanie stopy. Elementy odblaskowe, sprawiają, że biegacz na nieoświetlonej drodze po zmierzchu staje się bardziej widoczny a co za tym idzie poprawia się jego bezpieczeństwo i psychiczny komfort podczas wieczornych treningów.
Jestem zadowolony z PUMA Complete Concinnity 4. Przy treningu maratońskim, w którego jestem trakcie, but spisuje się doskonale i jak na razie nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Gorąco polecam PUMA Complete Concinnity 4.

Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...