piątek, 22 kwietnia 2011

postheadericon wykład na temat gdyńskiego biegania i nie tylko...

W środę, w gdyńskiej BIEGOSFERZE, odbył się cykl kolejnych wykładów na biegowe tematy. Głównym punktem spotkania był wykład prof. Wojciecha Ratkowskiego, Mistrza Polski w Maratonie z Dębna 1984 (PB 2:12:49) na temat treningu w okresie wiosennym.
Profesor Ratkowski, był moim wykładowcą na AWFiS w Gdańsku, recenzentem mojej pracy magisterskiej a także trenerem, który doprowadził mnie do debiutu maratońskiego w 2002 roku.
Spotkanie rozpoczęło się zaproszeniem na II Charytatywny Bieg i Marsz "Skrzydło Anioła" którego głównym organizatorem jest Monika Wirkus, jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych z Wejherowa a ja w imieniu Moniki również serdecznie na tą imprezę zapraszam.

Po wystąpieniu Moniki, mikrofon przejął trener Ratkowski, który poprowadził długi i bardzo ciekawy wykład, który sporej grupce początkujących biegaczy dał wiele do myślenia. Podczas krótkiej dyskusji po raz kolejny można było się utwierdzić w przekonaniu, że wielu z nas biega za szybko na treningach, co następnie przekłada się na brak formy, kontuzje i brak satysfakcji podczas zawodów z uzyskanego wyniku. Jako jeden z przykładów, nadmienię, że jeden z biegaczy z PB na 10km ~41' (4'06/km) wykonywał trening tempowy z prędkościami ~3'45-50/km... to tak, jak ja biegałbym trening np. 3km - 2km - 1km poniżej 3'/km...
 
 
Po wykładzie trenera, krótkiej dyskusji przejąłem mikrofon i przedstawiłem pokrótce statystykę gdyńskich biegów w latach 2005 - 2010
oraz najważniejsze informacje, na tematy organizacji imprez biegowych, min. drażliwy temat pakietów startowych, wpisowego, tego, co wchodzi w jego skład. Uświadomiło to wielu biegaczom, jak olbrzymie są koszty zorganizowania takiego biegu i z ilu rzeczy, wręcz prozaicznych, nie zdają sobie sprawy.
 
min.spraw związanych z ubezpieczeniem imprezy, logistyki, transportu, kosztów związanych z obsługa techniczną, sekretariatu, obsługą informatyczną, pomiarem czasu a także wypożyczaniem barierek zabezpieczających czy produkcji medali i numerów startowych czy koszulek z nadrukami o koszcie zakupu agrafek czy przygotowywaniu planów zmian w ruchu kołowym, objazdów, ustawieniu znaków  nie wspominając... jest tego naprawdę sporo. Spotkanie skończyło się po godzinie 22, czyli trwało blisko 3 godziny, co doskonale obrazuje, że takie wykłady i prelekcje są bardzo potrzebne i stanowią cenne źródło informacji dla biegaczy i osób uprawiających inne dyscypliny sportu.
O terminie kolejnych spotkań, możecie dowiedzieć się ze strony www.akademiabiegania.pl na którą zapraszam.Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...