sobota, 20 lutego 2010

postheadericon Prędkości w zależności od przyczepności


Przyczepność, przyczepność kół, techn. zjawisko przenoszenia sił między nawierzchnią jezdni a stykającymi się z nią kołami jezdnymi pojazdu; wielkością charakteryzującą p. jest współczynnik przyczepności (p. i współczynnik p. są pojęciami analogicznymi do tarcia i współczynnika tarcia, różnią się jedynie sposobem ujęcia zagadnienia. (za www.encyklopedia.pwn.pl)
Tak krótko i zwięźle na temat przyczepności wypowiada się Encyklopedia PWN, jak się ma to do realiów każdy wie. Każdy kierowca i każdy biegacz. Na śniegu, lodzie czy błocie pośniegowym nie pojedziemy tak szybko jak po suchej i czarnej szosie. Nie dość, że pojedziemy znacznie wolniej to spalimy więcej paliwa i więcej namęczymy się by zachować przyczepność, trakcję i nie wylądować w rowie czy zaspie. Analogicznie ma się to do biegania. Biegnąc po śniegu, automatycznie biegamy wolniej a pomimo tego takie bieganie kosztuje nas więcej energii. Mięśnie pracują w inny sposób, niż na doskonałym podłożu, kontrolujemy bardziej każdy krok a i tak zazwyczaj uciekają nam nogi...
Dziś na treningu miałem doskonały a wręcz idealny przykład jak zależna jest przyczepność od prędkości. na zwykłych wybieganiach aż tak bardzo tego nie widać, ale na mocniejszym treningu owszem. Pojechałem na "czarną drogę", która tylko z nazwy o tej porze roku jest czarna... niestety. Podłoże było zróżnicowane, jak strefy klimatyczne na całym świecie. Było wszystko, śnieg, paćka, lód, czarny asfalt, trociny (była wycinka), gałęzie... wiedziałem, że nie będzie lekko, ale nie az do takiego stopnia. Poniżej wykres prędkości...

a tu, tak dla ciekawości zamieszczę poszczególne międzyczasy:
1. 4'12
2. 4'22
3. 4'35
4. 4'29
5. 3'48
6. 4'09
7. 3'47
8. 4'07
9. 3'58
10. 4'55
11. 4'05
12. 3'54
13. 4'00
14. 4'04
średnia na 1/km wyszła wolno bo 4'10 przy średnim tętnie 172, ale jak na takie warunki to uważam, że było ok. Zależność, o której pisałem wyżej doskonale widać po niektórych kilometrach. Jak był czarny asfalt od razu schodziłem poniżej 4'/km a jak był syf... 1km wyszedł nawet w 4'55.

"Zwycięstwo jest rzeczą ważną, lecz najważniejszy jest udział w walce."
~ Dave Weinbaum


Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...