czwartek, 21 lipca 2011

postheadericon spotkanie z Jurkiem Skarżyńskim i prof. Wojciechem Ratkowskim

W poniedziałkowy wieczór w gdyńskiej BIEGOSFERZE, odbyło się kolejne spotkanie promujące nasz ulubiony sport, w którym tym razem udział wzięli Jurek Skarżyński (2:11:42) i mój dawny trener prof. Wojciech Ratkowski (2:12:49). Temat spotkania był banalny a zarazem bardzo skomplikowany bo brzmiał "Bieganie czy trening", nie obyło się więc od wyjaśnienia znaczenia obydwu słów.
Trening – oznacza systematyczne, specyficzne długotrwałe działania w celu zwiększenia lub poprawienia pewnych określonych wcześniej umiejętności postaw, wiedzy lub cech ( M. Rakowski 2008) co doskonale z
podkreśleniem słów: systematyczne, specyficzne, długotrwałe wyjaśniał trener Ratkowski z Jurkiem.
Głównym celem treningu jest najczęściej jakiś konkretny wynik czy miejsce na konkretnych zawodach sportowych. Trening powinien być tak kierowany aby następowała ciągła adaptacja fizjologiczna do wykonywanego treningu, co warunkuje stałą poprawę wyniku sportowego.

Jakie są więc reguły treningu i o czym mówią?
- systematyczność: odnosi się do regularnego i częstego najczęściej w dłuższym okresie czasowym dostępu do bodźców sportowych. Zawodnik poddawany treningowi w sposób systematyczny, cykliczny i okresowy będzie podlegał procesowi stałej adaptacji treningowej. Acykliczne wykonywanie jednostek treningowych, nawet najcięższych nie będzie miało dużego wpływu na wzrost stanu wytrenowania.

- specyficzność: zakłada, że aby osiągnąć specyficzny cel, trzeba stosować odpowiednio dostosowane ( specyficzne) do tego celu środki treningowe. Np. jeżeli celem w procesie treningowym jest zwiększenie siły obręczy barkowej, to wykonywanie treningów biegowych będzie nieodpowiednim i niespecyficznym środkiem treningowym, aby ten cel osiągnąć. Specyficzność treningowa tłumaczy także, dlaczego sprinterzy powinni wykonywać inną pracę niż pływacy dystansowi, a zawodnicy specjalizujący się w stylu zmiennym inną niż grzbieciści.

- progresywność: ze względu na fakt, że organizm ludzki poddawany temu samemu bodźcowi treningowemu w przedziale czasu ulega zjawisku adaptacji i reakcji na ten sam bodziec są coraz mniej wyraźne, struktura obciążeń treningowych powinna ulegać zmianom, zmianom progresywnym. Zmiany te mogą obejmować każdą ze składowych obciążenia treningowego, np. wzrost objętości, czy intensywności treningowej. Progresja jest głównym warunkiem ciągłego wzrostu wytrenowania u zawodnika i powinna obejmować wszystkie jego etapy rozwojowe ( M. Rakowski 2008).
 Wykład przeprowadzony był w ciekawy i przystępny dla amatorów sposób. Panowie opowiadali o swoich treningach, obciążeniach treningowych i najczęstszych błędach popełnianych przez amatorów, co ciekawe o których mógł opowiedzieć jeden z uczestników - Piotr. Ten sam, który na ostatnim wykładzie opowiadał o swoich treningach tempowych...
...PB na 10km ~41' (4'06/km) wykonywał trening tempowy z prędkościami ~3'45-50/km...
borykający się z kontuzją, gdyż niestety przecenił swoje możliwości i zapłacił za to kontuzją. Poruszony został również temat gimnastyki siłowej, sprawności ogólnej, specjalnej i ćwiczeń stabilizacyjnych, które zaprezentował Jurek. Większość z nich była nowością dla zgromadzonych biegaczy a wiadomo, gdzie amatorzy mają największe braki... Gimnastyka to podstawa podstawy a nawet podstawowa podstawa podstawy, gdyż bez tego ani rusz. Jak ktoś po kilku godzinach w pracy wyjdzie na trening, zrobi go za szybko niż powinien a to norma, oleje gimnastykę, odżywianie i na tym zakończy trening to skutki będą jasne i oczywiste... przykurcze, mikrourazy, kontuzja. To pewne i nieuniknione, chciałoby się powiedzieć "oczywista oczywistość"... No ale tak to jest, że mądry Polak po szkodzie. Wielu amatorów z którymi współpracuję, ma właśnie tu największe braki i właśnie na tym polu należy się skupić a nie na mądrzeniu się, w stylu... "dlaczego ja tak wolno mam biegać, przecież na zawodach będę musiała biegać szybciej...". Warto zrobić mniej km, wolniej i do tego wykonać z ręką na sercu porządną gimnastykę, niż za dużo, za szybko i za mocno trening. Jeżeli nie zna się fizjologii, biochemii, teorii treningu sportowego, czy prostej metodyki treningu, która akurat jest dobrze opisana w książkach, to niestety dużo się nie osiągnie.

Wtrącając pewną sprawę, tak dla przemyślenia każdego z biegaczy, szczególnie amatorów, dla których sport i metodyka a także teoria treningu sportowego jest nowością i wejściem w nieznane zacytuję komentarz zamieszczony na jednym z blogów:
A ja powiem tak: ____ Wielki szacunek dla pana Jurka ale jak dla mnie to jego zapiski w postaci książki nie są autorytetem. Każdy z nas jest inny i nie ma dwóch jednakowych biegaczy. Co widać na startach !!!!! Jeden osiąga dobre wyniki przez krótki okres treningu a drugi musi poświęcić go troszkę więcej. Po za tym jako amatorzy mamy za sobą ogromny bagaż przeżyć znam takich biegaczy którzy biegają po wcześniejszych wypadkach złamaniach i takie tam. Najważniejsze to wsłuchać się w siebie i szukać pozytywów, a co najważniejsze nie poddawać się. W trenerów na odległość już nie wieżę z doświadczenia to mogę powiedzieć. Dobry to biznes kosztem naiwnych Ty drogi biegaczu dla siebie jesteś najlepszym trenerem i ty [...] jesteś najlepszym tego przykładem.

Pozwolę dodać sobie komentarz. Jeżeli dla początkującego biegacza, bezcenne porady, wskazówki i wyjaśnienia kwestii związanych z treningiem nie są "autorytetem" to... bez komentarza... tak samo jak przekazanie metodycznego prowadzenia treningu o fizjologicznym wyjaśnieniu głównych zagadnień treningowych nie wspomnę... Ale "każdy ma prawo do wolności wyrażania własnej opinii bez jakiejkolwiek ingerencji..." Szczególnie podoba mi się ostatnie zdanie "Ty drogi biegaczu dla siebie jesteś najlepszym trenerem"... tak kiedyś tez myślałem ;)
Andrzej Krzyszkowski, Jurek Skarżyński, Prof. Wojciech Ratkowski, Piotr Suchenia

To by było na tyle. Podsumowując jednak spotkanie. Było ono bezcenne dla początkujących biegaczy oraz tych, którym się wydaje, że jak pobiegają rok, dwa, trzy, cztery, pięć lat będą wiedzieli wszystko na ten temat. Ja po 5 latach specjalistycznych studiów i ponad 21 letniej karierze sportowej (biegowej) zastanawiam się wielokrotnie co zmienić i jak zmienić, czy w tą stronę czy w drugą... a może w trzecią ;)

Od wtorku wznowiłem trening... 

...WALKA TRWA

Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...