czwartek, 8 lipca 2010

postheadericon mleczany, mleczany i jeszcze raz mleczanyWczorajszy trening, to kolejna zabawa z kwasem mlekowym, kombinowałem, jak koń pod górę ale podczas tego krótkiego, bo 10km treningu bardzo wiele się nauczyłem, co śmiało mogę zastosować w pracy trenerskiej z zawodnikami (Test Biegowy - dokładne wyznaczenie progów i stref treningowych). Przy okazji zapaćkałem połowę bagażnika i siebie i wprawiłem w mega zdumienie kierowcę samochodu, który stał za mną i na kogoś czekał.

...pilot > alarm > bagażnik > włączam laktometr > wkładam pasek >  spirytus > oczyszczamy ... [i tak 3 razy] ... > lancet > pobór krwi > spirytus > oczyszczamy > ... kolejna kropla krwi > pobór krwi... i czekam... pi pi pi piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..... odczyt :)
Trening ten biegałem na czarnej drodze. Polegał na przebiegnięciu 5 x 2km na 4' przerwie z różnymi prędkościami. Biegałem kilometr, nawrót 180 stopni i drugi kilometr. Trasa była lekko pofałdowana, co lekko wpłynęło na wiarygodność treningu, który rzeczywiście powinien być przeprowadzony na stadionie, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Do tego dochodziło zmęczenie, jestem już w naprawdę mocnym treningu a żeby nie było, to 2 razy robiłem 7km rozruch o 5 rano..., więc cóż...

Cele były dwa: wyznaczenie jak najbliższe progów: 2 i 4 mmol w lekko kombinowany sposób ;) cały czas uczę się...

...a było tak...

1 odcinek: 3'35 [HR 172] + 3'26 [HR 186] => 4,8mmol/l 
2 odcinek: 3'32 [HR 175] + 3'29 [HR 187] => 5,1 mmol/l
3 odcinek: 3'38 [HR 172] + 3'37 [HR 183] => 3,6 mmol/l
4 odcinek: 3'38 [HR 172] + 3'38 [HR 181] => 2,4 mmol/l
5 odcinek: 3'28 [HR 174] + 3'25 [HR 187] => 6,0 mmol/l

- dlaczego biegałem dwójki i dlaczego łapałem międzyczasy co 1km?
- dlaczego biegałem nie równo, chociaż pewna rzecz nasuwa się sama przez się...?
- dlaczego chciałem złapać właśnie te 2 progi?

...wiem, ale nie powiem :)
Muszę jeszcze kilka rzeczy przetestować na sobie i będę już o wiele więcej wiedział, a co najważniejsze będę mógł śmiało to zastosować w swoim treningu i treningu moich zawodników. Skończy się trenowanie ne "oko" i wyznaczanie na "oko" stref treningowych, chociaż metoda, którą stosuję, w moim przypadku sprawdziła się w 99%. Kilka tabelek, kilka przeliczeń, kilka wyliczeń, średnia + kilka uderzeń i wyszło, że maraton mogę biegać na HRavg ~ 181 ud/min. Przypomnę, że ostatni ciągły 10km  (biegany w pofałdowanym terenie) zrobiłem po 3'45/km na zakwaszeniu 1,5mmol/l :) a czwarta dwójka w wczorajszym treningu wyszła włąśnie po 3'38/km przy zakwaszeniu 2,4mmol... :) :) :) jakie to proste a a drugiej strony, jakie to skomplikowane..."I BELIEVE"


...If you want to win tonight
Say I believe

Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...