sobota, 10 lipca 2010

postheadericon Jeszcze 2 zdania o mleczanach...

(Paula Radcliffe)
Ostatnio bardzo mocno wzięło mnie na monitorowanie treningu za pomocą mleczanów, które są najbardziej wiarygodnym źródłem wyznaczania obciążeń treningowych.
Na przykładzie mojej żony, którą powolutku przygotowuję do jesiennych startów. Założeniem numer jeden, były bardzo spokojne biegi w bardzo niskich zakresach HR, które na początku wychodziły po 7'20/km... czyli prawie marszem. Po pierwszym etapie, dodaliśmy crossy i co się stało... po kilku takich treningach prędkość na tym samym HR znacznie się zmieniła i przy tym samym HR, co poprzednio ~145 prędkość oscylowała poniżej 7'/km... czyli trening przyniósł zamierzony efekt. Niestety co do startów nie mieliśmy szczęścia, pogoda, góry i nie wszystko wyszło, jak powinno, ale dyszka tydzień po połówce w upale 47'17 to całkiem dobry wynik. Następnym elementem w treningu była siła i "II zakres"... wczoraj o 20 na czarnej drodze Iwona biegała 10km ciągłego. 0-6km na HR 165 i od 6-10km na HR 170... jak wyszło 5'51 i 5'27. Tylko 5 uderzeń a jaki skok w prędkości, ale co było w tym treningu najistotniejsze... pobór mleczanów na zakończenie. Pierwszy pomiar... 1mmol/l, drugi pomiar 1,3 mmol/l... 
...jakie z tego wnioski...?

Żeby biegać szybciej, trzeba nauczyć się biegać wolniej :)

Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...