poniedziałek, 18 października 2010

postheadericon Biorytm

Od dłuższego czasu koresponduję ze znajomym, biegaczem z dawnej szkoły biegania, który ocierał się niejednokrotnie o granicę 30 minut na dychę i w swoich mailach często wspominał o tzw. biorytmie. Szczerze mówiąc, to nie zwracałem na to zbytniej uwagi. Kilka krotnie popatrzyłem na wykresy, cyferki i z przymrużeniem oka do tego podchodziłem.
Zacytuję teraz wypowiedź Pana Andrzeja, pochodzącą z jednego z maili:

"...może mi nie wierzysz ,ale zarówno w biegu Dominika, w Wejherowie, czy Pucku, oraz Berlinie z uwagi na biorytmy-oprócz tych innych przeciwności i zdarzeń losowych, jak np. zatrucie,w Wejherowie, a moim zdaniem jak Ci pisałem głównie za szybki początek, pogoda i,kłopoty rodzinne-sprawiły, ze nie miałeś wielkich szans, by nabiegać tyle, na ile Cie było stać i ile winneś nabiegać w normalnych warunkach. Możesz nie wieżyc ,ale po raz pierwszy twoje biorytmy [fizyczny,psychiczny,i intelektualny] ,są na +,i to powinno sprawić ze w Dębnie będzie dobrze. Bardzo dokładnie przeanalizowałem twoje międzyczasy z Piły, a zwłaszcza Berlina i uważam ze teraz czas by zejść poniżej 2:30.0..."

Co zrobiłem, przeanalizowałem swoje biorytmy na dni startów, Goteborg, Puck, Wejherowo, Gdańsk, Berlin... i faktycznie, było tak, jak pisał Pan Andrzej, biorytm nie sprzyjał mi w 100%. Jednakże czym jest ten cały nieszczęsny biorytm.

"Na nasze życie mają wpływ trzy główne cykle: fizyczny, emocjonalny i intelektualny. Cykl zaczyna się w środkowym punkcie kiedy się rodzimy. Od tej pory cykle te raz się wznoszą a raz opadają w rożnych okresach naszego życia zmieniając przy tym troszeczkę każdy nasz dzień. Kiedy któryś z tych cykli osiąga maksimum, wszystkie sprawy i rzeczy których dokonujemy w tym obszarze, najczęściej się powiodą w przeciwieństwie do dni z obniżonym biorytmem albo negatywnym, kiedy nic zdaje się nie udawać. Wielu ludzi twierdzi że można polepszyć jakoś swojego życia przez monitorowanie swoich biorytmów działając według wytycznych. Powinieneś sprawdzać swój biorytm każdego dnia by rozpatrywać swoje mocne i słabe strony w czasie gdy się pojawiają i mogą mieć na ciebie wpływ."

A teraz najlepsze...

Wyże i niże biorytmów

"Każdy z rytmów ma dwie fazy. Pierwsza, wyżowa jest fazą dodatnią, pomyślną; dobrze jest na przykład gdy na tę połowę rytmu intelektualnego przypada wielki wysiłek umysłowy. Druga - to faza niżowa, ujemna, słowem odwrotność pierwszej. Dzień następujący po fazie wyżowej nazywa się DNIEM KRYTYCZNYM. Jest on zarazem początkiem fary niżowej. Po niżu niejako na przejściu biorytmu w fazę wyżu, przypada DZIEŃ ZEROWY.

Te dni przełomu - krytyczne i zerowe - mają wspólną cechę: są dla organizmu człowieka okresem kryzysu. Ale bez paniki, proszę. Ów "kryzys" nie oznacza - nie musi oznaczać - od razu jakiegoś nieszczęścia. Trochę później powiem o tym więcej, Teraz chcę wyjaśnić inną istotną sprawę. Otóż najczęściej ani dzień krytyczny, ani zerowy nie pokrywają się z dniami kalendarzowymi. Inaczej mówiąc taki dzień nie zaczyna się i nie kończy o godz. 0.00. Dni krytyczne i zerowe leżą na linii zmiany znaku - z plus na minus lub odwrotnie. Dlatego też i krzywa wykreślona na rysunku nie jest "klasyczną" sinusoidą.

Faza wyżowa (plusowa) biorytmu jest okresem wydatko-wania energii, woli, aktywności i skutecznego działania. Król Jan III Sobieski rozgromił Turków pod Wiedniem; Napoleon zwyciężył Austriaków pod Wagram; prof. dr Jan Moll dokonał swej pierwszej słynnej operacji serca; kapitan T. Polak uratował odrzutowiec LOT-u od katastrofy na lotnisku w Istambule; nasi znani sportowcy - Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski i Jan Kowal-czyk - zdobyli złote medale olimpijskie w Moskwie.
Faza niżowa (minusowa) jest okresem pasywności, wypoczynku i relaksu. (Praktyczne wskazówki na temat jak wykonywać ćwiczenia relaksowo-koncentrujące znajdzie Czytelnik w dalszym ciągu książki. Zainteresowanych odsyłam też do broszurki "Relaks" Juliana Aleksandrowicza, Stanisława Cwynara i Andrzeja Szyszko-Bohusza).
Nasza energia życiowa to wznosi się wysoko na grzbie-tach fal biorytmicznych, to znów opada w głąb wypoczynku i regeneracji. I tak na przemian - od urodzenia do śmierci.

Rzecz charakterystyczna, że długość falowych rytmów biologicznych odznacza się niezwykłą regularnością. Inaczej z ich amplitudą, czyli różnicą między wierzchołkiem fazy dodatniej, a "dołkiem" fazy ujemnej; jest ona różna u poszczególnych ludzi, przede wszystkim dlatego, że za-leży od ich wrodzonych właściwości. Amplituda jednego biorytmu może się też zmieniać pod wpływem pozostałych dwóch. Np. amplituda biorytmu fizycznego będzie większa jeśli na jego dni krytyczne i zerowe nałożą się niekorzystne przebiegi rytmu psychicznego czy intelektualnego. By-wa i odwrotnie; im korzystniejszy układ P i I, tym mniej-sza amplituda rytmu F. Amplituda każdego z trzech rytmów maleje bądź rośnie pod wpływem pozytywnych lub negatywnych czynników otaczającego nas środowiska. Zależy ona także od tego, do jakiego stopnia udało się zregenerować organizm w okresie fazy niżowej. Z tych właśnie powodów ten sam człowiek w różnych okresach życia będzie inaczej odczu-wał różnicę między "szczytem" i "dnem" swej formy fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Zapamiętajmy więc na zakończenie: długość poszczególnych cykli jest niezmienna i jednakowa u wszystkich ludzi. Natomiast amplituda biorytmu jest nie tylko inna u każdego z nas, lecz może się zmieniać u tego samego człowieka w różnych okresach jego życia."
źródło: http://biorytm.deili.info

Ciekawa sprawa... myślę, że warto w to się zagłębić, pomimo początkowego podejścia z "przymrużeniem oka" do tematu...


Mój profil na FACEBOOKU

Twój osobisty trener...

Szukasz pomocy w sprawach treningu biegowego?
Nie wiesz, jak zacząć, jak poprawić swoje rekordy życiowe, każdy trening staje się monotonny, nudny a czasy w kolejnych zawodach nie poprawiają się?

Może jesteś początkującym biegaczem i nie wiesz od czego zacząć?

Dobrze trafiłeś!
Napisz do mnie

TEST BIEGOWY

Jeżeli nie wiesz jak trenować, natłok informacji o strefach HR, HRmax, HRR, VO2max itp powoduje u Ciebie ból i zawroty głowy a sport tester wciąż piszczy i świeci podając co chwilę sprzeczne informacje, pomyśl nad wykonaniem profesjonalnego TESTU BIEGOWEGO mającego na celu dokładne wyznaczenie "zakresów treningowych" w oparciu o pomiar zakwaszenia i tętna.

Jestem do dyspozycji i czekam na kontakt!
z nimi współpracuję...